V prodejně lze platit hotově a kartou, to platí také pro dobírku.

Silniční daň 2022

Silniční daň
je přímá daň, která se počítá na základě objemu motoru. U náklaďáků závisí na hmotnosti celého auta a počtu náprav. Posledním termínem pro podání daňového přiznání k silniční dani a splatnosti silniční daně za rok 2021 byl poslední lednový den. 

S nárůstem cen nafty a benzinu vláda vyhlásila prominutí této daně pro auta do 12 tun.

AJ_silniční daň

Poplatníkem
silniční daně jsou fyzické a právnické osoby, které využívají motorová vozidla pro účely podnikání nebo pracovní cesty. Nezáleží přitom, kdo je vlastníkem auta, rozhodující je, kdo je v technickém průkazu zapsán jako provozovatel.

Slevy jsou
uplatňovány pro všechna auta podle data registrace.
1 - 3 roky 48 %
4 - 6 let 40 %
7 - 9 let 25 %
Auta s první registrací do 31.12.1989 z platby odečtou 25 %. 
 AJ_silniční daň (2)

Pro podání 
daňového přiznání můžete využít online finanční úřad. Po přihlášení můžete použít předvyplněné údaje z elektronicky podaného přiznání za předchozí období. Na stránkách Moje daně https://www.mojedane21.cz zjistíte vše potřebné, stáhnout si můžete také aplikaci pro elektronické podání pro finanční správu (EPO), která vám umožní načíst údaje z uloženého souboru, vyplnit formulář a vytvořit datovou zprávu, kterou můžete rovnou odeslat na společné technické zařízení správců daně, případně vytvoříte pdf pro tisk.

AJ_silniční daň (3)

Výpočet
Poplatník si v daňovém přiznání sám vypočítá daň, uvede případné osvobození, slevu a daň poté zaplatí místně příslušnému správci daně ve stanovené lhůtě. 

Zálohy
má poplatník povinnost platit ve výši 1/12 roční daňové sazby. Splatnost pro zdaňovací období 2022:
1. čtvrtletí - 19.4.
2. čtvrtletí - 15.7
3. čtvrtletí - 17.10.
říjen a listopad - 15.12.

Osvobození 
od silniční daně má několik výjimek, které daň platit nemusí. I v případě, že provozujete auto osvobozené od daně, je vaší povinností podat (v lednu) daňové přiznání. Samotnou daň poté neplatíte a odpadají vám také její zálohy.


Od silniční daně jsou osvobozena:

  • vozidla zpravidla s méně než čtyřmi koly zapsaná v technickém průkazu vozidla jako kategorie L 1 a jejich přípojná vozidla,
  • vozidla diplomatických misí a konzulárních úřadů, pokud je zaručena vzájemnost,
  • vozidla zabezpečující linkovou osobní vnitrostátní přepravu za předpokladu, že ujedou pro tento účel více než 80 % kilometrů z celkového počtu kilometrů jimi ujetých ve zdaňovacím období,
  • vozidla provozovaná ozbrojenými silami, vozidla civilní obrany, vozidla, která jsou mobilizační rezervou nebo pohotovostní zásobou,
  • vozidla speciální samosběrová (zametací), speciální jednoúčelová vozidla – značkovače silnic a vozidla správců komunikací,
  • vozidla pro dopravu osob nebo vozidla pro dopravu nákladů s nejvyšší povolenou hmotností méně než 12 tun, která: mají elektrický pohon, mají hybridní pohon kombinující spalovací motor a elektromotor, používají jako palivo zkapalněný ropný plyn označovaný jako LPG nebo stlačený zemní plyn označovaný jako CNG, nebo jsou vybavena motorem určeným jeho výrobcem ke spalování automobilového benzínu a ethanolu 85 označovaného jako E85.

 AJ_silniční daň (5)

Dne 9. března 2022 vláda rozhodla o zrušení silniční daně pro osobní vozy a dodávky do 12 tun.

 Zdroj: Garáž, wiki, mojedaně

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení