Přivezte nám do Jinočan staré autobaterie, zaplatíme 16,50 Kč/ kg.

Řízení provozu policistou

Víte, jak se zachovat, když semafor nahradí policista?

Další ze seznamu věcí, která se učí už v autoškole, ale není neobvyklé, že ji velmi rychle zapomeneme. Nevyužíváme ji totiž často, a proto upadá do zapomnění.

Už se vám to nejspíš taky stalo. Dojedete ke křižovatce, kterou místo semaforu řídí policista, který téměř tančí s rukama v pohybu kolem sebe. Co teď? Kdy můžu jet a kdy rozhodně ne? Pokud nevíte, raději počkejte. Policista pochopí a nasměruje vás. Je to lepší, než se vřítit do křižovatky a případně způsobili další komplikaci, za kterou můžete vyfasovat i pokutu. 

Stačí si zapamatovat:
Pokud k vám policista, který řídí křižovatku, zády nebo čelem, vždy to znamená STŮJ. Při řízení křižovatky policistou, je vždy nadřazený nad semafory a dopravní značky. 

Podívejte, je to jednoduché: https://youtu.be/Kj5Sp14DPGU

Pokyny policisty v podstatě fungují jako semafor:

  • Signál se žlutým světlem „Pozor!“, nahrazuje pokyn vztyčené paže policisty. Pro řidiče jedoucí ve směru předtím volném, znamená povinnost zastavit vozidlo. 
  • Naopak pro řidiče, kteří stáli, povinnost připravit se k jízdě. Signál se zeleným světlem „Volno“, nahrazuje policista postojem s upažením rukou v úrovni ramen, připomínající tvarem písmeno „T“.
  • Pokyn „Volno“ platí pro směr, ke kterému stojí policista bokem, kdy řidiči mohou na křižovatce odbočit vpravo nebo vlevo.
  • Při odbočení vlevo však řidič musí dodržet pravidla pro odbočování, zejména pak dát přednost v jízdě protijedoucím vozidlům. Současně tímto postojem a pokynem policista nahrazuje signál s červeným světlem „Stůj!“ pro směr, ke kterému stojí čelem nebo zády. Řidič jedoucího vozidla směrem k čelu nebo zády policisty je tedy povinen zastavit.
  • Chodci smějí přecházet vozovku jen ve směru, pro který platí pokyn „Stůj!“. Posledním a zpravidla pro řidiče nejtěžším postojem je tzv. trojstranná uzávěra, tedy postoj, kdy má policista pravou paži předpaženou a levou upaženou, připomínajícím tvarem písmeno „L“.
  • Povinnost zastavit vozidlo na pokyn „Stůj!“ platí pro řidiče přijíždějící směrem k zádům a pravému boku. Pokyn „Volno“ znamená pro řidiče přijíždějící k levému boku, přičemž řidič kromě průjezdu křižovatkou v přímém směru může odbočit vpravo nebo vlevo. Současně pokyn „Volno“ platí pro řidiče přijíždějící k čelu policisty a to pouze, pokud odbočuje jen vpravo. V tomto případě chodci mohou přecházet jen za zády policisty.

řízení provozu policistouřízení provozu policistou (1)

Zdroj: Policie.cz