Přivezte nám do Jinočan staré autobaterie, zaplatíme 16,50 Kč/ kg.

Provoz na silnici během léta

Pro prázdninové letní měsíce připravilo Ministerstvo dopravy společně s dopravní policií, ŘSD a Besipem dopravně - bezpečnostní opatření na dálnicích.
V případě potřeby můžete využít bezplatnou linku asistenční služby Národního dopravního informačního centra 800 280 281.

 1_8

V průběhu letních měsíců dochází dlouhodobě k nehodám s tragickými následky. Ze statistik vyplývá, že během prázdnin na silnicích umírá nejvíce lidí. Během let 2011 - 2021 zemřelo během července a srpna každý rok 122 lidí, což jsou v přepočtu 2 osoby na každý den. Dalších 538 osob v průměru bylo za stejné období těžce zraněno. Množství těchto nehod představuje více než pětinu usmrcených nebo těžce zraněných osob při dopravních nehodách za rok. Nejčastější příčinou nehod je nedání přednosti v jízdě a v důsledku jízdy po nesprávné strany vozovky. Často se jedná o únavu z řízení nebo horka.

 3_7

Mezi hlavní zásady, jak se dostat na dovolenou i zpátky domů bez nehody patří 

 • jezdit pomaleji
 • dodržovat bezpečný odstup
 • poutat se 
 • nepoužívat za jízdy telefon

 5_4

Během dopravní špičky budou maximálně využívány dálniční informační tabule s dopravně-bezpečnostními hesly typu: dodržuj rychlost, udržuj odstup, nedrž telefon, jezdi vpravo. 

Mezi další opatření ke zvýšení plynulosti provozu patří omezení předjíždění kamionů s výjimkou trojpruhů na dálnici D1 a dalších vybraných úsecích.

Mimo preventivní akce bude v rizikové dny zvýšený dohled policistů dopravní a pořádkové policie, kteří se zaměří především na dodržování stanovené rychlosti, používání bezpečnostních pásů a zádržných systémů při přepravě dětí, držení a používání mobilu za jízdy, technický stav vozidel a dodržování zákazu předjíždění náklaďáků.

2_6Tipy pro bezpečnou jízdu

 1. Zpomalte
  zejména v hustém provozu a v místech výskytu zvýšeného počtu chodců a cyklistů
 2. Soustřeďte se
  nerozptylujte se mobilem ani ovládání navigace, nepozornost je častou příčinou přejetí do protisměru s fatálními následky
 3. Nepřemáhejte únavu
  přestávky jsou vhodné udělat každé 2 - 3 hodiny, 15 minut odpočinku bez námahy očí vám zajistí bezpečnou další etapu jízdy
 4. Dodržujte bezpečný odstup
  za bezpečný odstup se považuje odstup od vozidla 2 vteřin před vámi
 5. Připoutejte se
  všechna sedadla jsou vybavena bezpečnostními pásy, které v případě nárazu často rozhodují o následcích zranění všech pasažérů

 4_7

Jak zajistit plynulý provoz?

 1. Naplánujte si trasu předem
  včetně přestávek a zjistěte, jaký je provoz v jaký čas
 2. Jezděte vpravo
  na silnici i dálnici se jezdí vpravo, levý pruh je pouze pro předjíždění
 3. Dodržujte zipování
  vozidla zipují až v momentě, kdy končí jeden z pruhů
 4. Nezapomínejte vytvářet záchranářskou uličku
  včas, ne až kolona zcela zastaví
 5. Plynule projíždějte omezení
  dodržujte uvedený rychlostní limit

6_3

Nezapomeňte se na cestu vybavit svačinou, pitím, dekou a dalšími nezbytnostmi v případě, že byste na několik hodin uvízli v koloně. Zkontrolujte také lékárničku a povinnou výbavu. 

Chybí vám něco? Podívejte se u nás na eshopu, co můžete doplnit: https://www.autobaterie-jinocany.cz/autodoplnky-2/

Přejeme vám šťastnou cestu, krásnou dovolenou a pohodový návrat domů.

 

Zdroj: Besip.cz, Policie.cz, cdv.cz, mdcr.cz